Kevätkokouksen päätöksiä

Julkaistu: 16.5.2019

Helsingin Luistelijoiden kevätkokous pidettiin Pirkkolassa maanantaina 29.4.2019. Paikalla oli mukava määrä osallistujia seuran kaikista lajeista.

Kokouksen alkuun valmentaja Tiina Pesonen esitteli kaudella toteutetun seurakyselyn tuloksia. Vastauksia kyselyyn tuli mukavasti, noin 250. Vastauksista saatiin hyvä kuva siitä, millaisena vastaajat kokevat lajien valmennuksen, olosuhteet, viestinnän ja kehityskohteet. Vastausten perusteella lajien kesken oli joitain selkeitä eroja, mutta haasteet ovat pääasiassa samat.

Seurakyselyn tulosten esittelyn jälkeen päätettiin jäsenmaksun suuruus. Jäsenmaksu päätettiin pitää samana eli 30 €, tämä laskutetaan edelleen kerran kaudessa.

Seuran nykyinen puheenjohtaja Jari Aromäki ilmoitti jättävänsä osaltaan hallitus vastuun kuluvaan kauteen. Hallituksen uudeksi puheenjohtajaksi valittiin yksimielisesti pitkäaikainen hallituksen jäsen Anders Sundgren. Anders on ollut seuran toiminnassa mukana vuodesta 2001, kun hänen tyttärensä aloitti Oulunkylän luistelukoulussa. Sittemmin Anders on vuosia toiminut hallituksessa, varainhankintatiimissä sekä useissa kevätnäytöksen ja kilpailujen vastuutehtävissä.

Hallituksesta olivat tänä vuonna ero vuorossa varapuheenjohtaja Jaana Ignatius, Jari Hankonen sekä Tiia-Mari Teikari. Ignatius oli ilmoittanut lopettavansa hallituksessa, mutta Hankonen ja Teikari valittiin äänestyksessä jatkamaan hallituksessa myös seuraavat kaksi kautta (2019–2021). Jaana Ignatiuksen tilalle uudeksi hallituksen jäseneksi valittiin Justus Könkkölä (2019–2021). Edellä mainittujen lisäksi hallituksessa jatkaa Tomi Mikola (2018–2020).

Ann Ollikainen oli ilmoittanut eroavansa hallituksesta lapsen siirtyessä toiseen seuraan. Annin erotessa ja Andersin siirtyessä puheenjohtajan tehtäviin oli hallitukseen vapaana vielä kaksi paikkaa yhdeksi kaudeksi. Nämä paikat täytettiin ehdokkailla, jotka olivat saaneet äänestyksessä seuraavaksi eniten ääniä. Hallitukseen kaudeksi 2019–2020 valittiin täten Kirsti Larva-Taylor ja Jukka-Pekka Ylinen. Varajäseniksi hallitukseen äänestettiin mukaan Pia Järvinen ja Mari Taipale.

Hallituksen jäsenten valinnan jälkeen siirryttiin toimikuntien vetäjiin. Kaikissa toimikunnissa vetäjänä jatkaa kaudella 2018–2019 tehtävässä toiminut. Jäätanssitoimikunnan vetäjänä jatkaa Laura Lakio, muodostelmaluistelutoimikunnassa Tiina Hankonen ja yksinluistelutoimikunnassa Mari Taipale. Toimikuntien jäsenten valintatapa päätettiin pitää samana eli toimikuntien vetäjät kutsuvat toimikuntaan jäsenet seuran jäsenistön ja perheiden keskuudesta kuten ennenkin.

Kokouksessa käytiin hyvää keskustelua ja äänestettiin rennossa hengessä, kiitos kaikille osallistujille.

Onnittelut kaikille luottamustehtäviin valituille ja kiitos Jarille, Jaanalle ja Annille menneistä hallitusvuosista!

Kuvassa
ylärivi vasemmalta Tomi Mikola, Jukka-Pekka Ylinen, Jari Hankonen, Justus Könkkölä
alarivi vasemmalta Mari Taipale, Kirsti Larva-Taylor, Anders Sundgren, Tiia-Mari Teikari, Pia Järvinen